Татарстан Республикасының 2021 елга эшлекле чаралар планы

Бүген ТР Хөкүмәт Йортында узган брифингта Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина пандемиядән соң булган вакыйгалар индустриясе турында сөйләде.

«Вакыйгалар индустриясе — икътисад тармакларының коронавирусыннан зыян күрүчеләрнең берсе. Шуны истә тотарга кирәк, белгечләр бәяләвенчә, эшлекле турист гадәти туристтан 3-4 тапкыр күбрәк акча сарыф итә», — дип белдерде Агентлык җитәкчесе.

Талия Миңнуллина шулай ук билгеләп үткәнчә, ивент-индустрия 2021 елдан башлап, Кытай, Россия һәм БДБның кайбер илләре тәҗрибәсен аерып, оффлайнга әйләнеп кайта. Әйтик, Россия күргәзмәләр һәм ярминкәләр берлеге мәгълүматлары буенча, 2021 елда Россиянең 31 шәһәрендә һәм БДБ илләрендә 430 конгресс-күргәзмә һәм ярминкә чаралары узачак. Аларның 2% гына онлайн, 20% гибрид форматта. Калган 78% традицион оффлайн-форматта. Оффлайн коммуникацияләрнең нәтиҗәлелеге ягыннан үз алыштыргысызлыгын раслады.

«Бүгенге көндә инвестицион үсеш агентлыгы тарафыннан 2025 елга кадәр ивент-индустрия стратегиясе проектын эшләү буенча эш алып барыла, конгресс-күргәзмә чараларына һәм дөньяның мәйданчыкларында Татарстанның күчмә экспозицияләренә әзерлек алып барыла», — дип Талия Миңнуллина өстәде.

ТР ИҮА башлыгы шулай ук 2021 елның икенче яртысында, бар мәдәнияте халыкара фестивальләреннән халыкара икътисади саммитка, кластер конференцияләренә һәм интеллектуаль эшлекле киңлекләргә кадәр үткәрү өчен планлаштырылган чаралар исемлеген игълан итте.

1) Россия венчур форумы

Үткәрү датасы: 7-8 апрель. Мәйдан - «Казан Экспо» ХКҮ

2) Энергия ресурсларының нәтиҗәлелеге һәм экология буенча Татарстан халыкара форумы (ТЭФ)

Үткәрү датасы: 21-23 апрель. Мәйдан - «Казан Экспо» ХКҮ

3) «SpecTransExpo 2021» Халыкара махсус транспорт салоны

Үткәрү датасы: 18-20 май. Мәйдан - «Казан Экспо» ХКҮ

4) 5-нче юбилей Barproof Awards премиясе

Үткәрү датасы: 1-3 июль. Мәйданчык - «Корстон»

5) «АГРОВОЛГА 2021» Халыкара агросәнәгать күргәзмәсе

Үткәрү датасы: 1-3 июль. Мәйдан - «Казан Экспо» ХКҮ

6) «Россия – Ислам дөньясы: KazanSummit» XII халыкара икътисадый саммитын уздыру 2021 елның 28-30 июленә планлаштырылган. Коронавирус пандемиясе белән бәйле рәвештә катнашучылар санын фаразлау җиңел түгел, ләкин саммитны гибрид форматта – «Казан Экспо» Халыкара күргәзмә үзәге һәм онлайн территориясендә офлайн уздыру турында карар кабул ителгәнлектән, катнашучыларның элекке санын саклап калу планлаштырыла.

7) Саммит кысаларында традицион рәвештә хәләл Russia Halal Expo 2021 индустриясе күргәзмәсе узачак

9) «100% Татарстан» Интеллектуаль эшлекле киңлеге. 2021 елдан башлап проект ел саен үткәрелә һәм моно-тармак үзенчәлеген йөртә. Быел «100% Татарстан» «Мәгариф. Фән һәм технологияләр. Хезмәт базары» темасына түгәрәк өстәл узды.

Чара мәгариф һәм фән хезмәткәрләренең республика август киңәшмәсе алдыннан онлайн-форматта узачак

10. Татарстан нефть-газ химиясе форумы

Үткәрү датасы: 7-9 сентябрь. Мәйдан - «Казан Экспо» ХКҮ

11) Kazan Digital Week-2021 Халыкара форумы