Татарстан Республикасы һәм Архангельск өлкәсе арасында хезмәттәшлекне ныгыту

Архангельск өлкәсе Губернаторының беренче урынбасары Ваге Петросян җитәкчелегендәге делегация визиты кысаларында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина республика кунакларын республиканың икътисади эшчәнлеге, инвестицион мөмкинлекләре һәм регионнар арасында хезмәттәшлек үсеше перспективалары белән таныштырды.

«Сезнең делегациягезне Татарстанда сәламләвемә шатмын һәм мондый авыр вакытта килүдән курыкмавыгыз өчен рәхмәт белдерәм. Бу юлы Сез безне шундый мәртәбәле делегация белән карыйсыз. Архангельск өлкәсе белән безнең дустанә мөнәсәбәтләр урнашты, һәм без аларны үстерәчәкбез. Безнең инвестицион өлкәдә тәҗрибә уртаклашып булыр дип өметләнәбез», – дип Талия Илгизовна уртаклашты.

Ваге Петросян, үз чиратында, Талия Миңнуллинга җылы һәм кунакчыл кабул итүләре өчен рәхмәт белдерде.

«Татарстан Республикасын һәм Архангельск өлкәсен күпьеллык хезмәттәшлек, күп санлы проектлар һәм иң мөһиме – безне халыклар дуслыгы бәйли. Сезнең монда кунакта булу безнең өчен зур дәрәҗә», – дип билгеләп үтте ул.

Очрашу кысаларында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгында «Ак Барс» суднолар төзү компаниясе» АҖ һәм Архангельск өлкәсенең Икътисади үсеш, сәнәгать һәм фән министрлыгы арасында хезмәттәшлек турында килешүгә кул куелды. Архангельск суднолар төзү тармагы предприятиеләре һәм «Ак Барс» суднолар төзү компаниясе арасындагы хезмәттәшлек күпьеллык тарихка ия. 2020 елда гына да 9 млрд сумнан артык килешүләр имзаланды.

«Корпорация Архангельск өлкәсендә партнерларны «Севмаш» һәм «Звездочка» судно төзү предприятиеләре йөзендә генә түгел, ә безнең ЦВК предприятиеләре дә Коряжмда урнашкан Химия заводы белән хезмәттәшлек итү өчен партнерлар буларак кызыклы. Мондый инновацион проектлар сериясе, беренче чиратта, дөнья дәрәҗәсендәге фәнни-белем бирү үзәге мәйданчыгында нигезләнәчәк, аның кысаларында Корпорация катнашырга теләк белдергән проектлар бар – бу Арктик класслы суднолар өчен материаллар. Бүгенге килешүгә кул кую бик вакытлы һәм озак вакытка нигез салырга мөмкинлек бирәчәк», –дип белдерде Архангельск өлкәсенең Икътисади үсеш, сәнәгать һәм фән министры Виктор Иконников.

«Ак Барс» суднолар төзү корпорациясе» АҖ генераль директоры Ренат Мистахов шулай ук Архангельск өлкәсенең суднолар төзү компанияләре белән хезмәттәшлекнең яңа горизонтларының отышлы перспективаларын раслады һәм узган елда гына да компанияләр арасында суммар акча әйләнеше алдагы унъеллыкка карата ике тапкыр артканлыгын билгеләп үтте.

«Нигездә бу дәүләт оборона заказы белән бәйле заказлар иде, ләкин без киләчәккә карыйбыз. Арктика безгә кызыклы: быел Архангельскида без Росатом өчен ике судноны тапшырабыз. Без аларны алып килергә, анда Архангельск, Северодвинск предприятиеләренең берсе базасында сынаулар үткәрергә, киләчәктә бу төбәктә эксплуатацияләнергә планлаштырабыз», – дип сөйләде Ренат Мистахов.

«Ак Барс» суднолар төзү корпорациясе» акционерлык җәмгыяте 10 меңнән артык кеше эшли торган сәнәгать предприятиеләрен һәм оешмаларын берләштерде. Корпорация эшчәнлегенең өстенлекле юнәлешләре булып проектлау, суднолар төзелеше, компонентлар җитештерү, судоремонт, электромонтаж эшләре, укыту һәм сервис тора.

31.03.2021
©2003—2015 Татарстан Республикасының Министрлар Кабинеты. Материалларны тулы яки өлешчә куллану очрагында сылтама мәҗбүри