Дөнья транспорт базары лидеры - Maersk компаниясе - Татарстан Республикасы белән халыкара контейнер ташу өлкәсендә стратегик партнерлык мөмкинлеген карый

Татарстанда дөньядагы иң эре контейнерлар ташучы Maersk компанияләренең Көнчыгыш Европа буенча генераль директоры Жолт Катон җитәкчелегендәге делегациясе эшли башлады.

Maersk компаниясе халыкара контейнер ташу өлкәсендә логистик хезмәтләрнең глобаль интеграторы булып тора. Бүгенге көндә Maersk флотында 711 контейнеровоз судносы бар һәм ул дөньяда иң зурлардан санала. Компаниядә дөньяның 135 илендә 80 меңгә якын кеше эшли.

Maersk вәкилләре чимал булмаган тармакларда тышкы икътисадый эшчәнлекнең эре катнашучылары белән эшлекле очрашулар үткәрер дип көтелә. Сөйләшүләрнең максаты -Татарстан Республикасында халыкара контейнерлар ташу өлкәсендә йөк базасын үзәкләштерү перспективаларын бәяләү һәм Урта Иделдә тышкы сәүдә һәм логистика үзәген формалаштыру потенциалын өйрәнү. Зөя төбәкара мультимодаль логистик үзәге һәм «Алабуга» МИЗ контейнер терминалы мөмкинлекләре каралачак.

Визит барышында Maersk компаниясенең алдынгы логистика чишелешләре буенча фикер алышу планлаштырыла, алар республика предприятиеләрен чит ил базарлары белән нәтиҗәлерәк интеграцияләргә, димәк, Татарстан экспортының көндәшлеккә сәләтлелеген арттырырга, шулай ук чит ил продукциясен кулланучылар өчен чыгымнарны оптимальләштерергә мөмкинлек бирәчәк. Болар барысы да төбәк икътисады һәм логистикасы үсешенә уңай йогынты ясаячак.

Компания Татарстанның инвестицион мөмкинлекләре белән танышты. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина һәм Көнчыгыш Европа буенча генераль директор Жолт Катон очрашуында Татарстанның инвестицион потенциалы һәм регионда тышкы сәүдә үсеше перспективалары турында сүз барды.

«Бу компания – товарларны югары сыйфатлы китерүне тәэмин итә алырлык дөньякүләм эре уенчыларның мисалы. Әгәр без бүген алар белән дөрес мөнәсәбәтләр төзи алсак, иртәгә алар монда яңа технологияләр һәм инвестицияләр белән керәчәк, һәм бу безнең тышкы сәүдәдә катнашучы һәр кешегә озак вакытлы уңай йогынты ясаячак: бу – кулланучы да, бу - безнең җитештерүчеләр дә», - дип Талия Миңнуллина билгеләде.

Maersk компаниясе вәкилләре, үз чиратында, республиканың зур транспорт потенциалы һәм Татарстанда һәм Урта Идел буе төбәгендә контейнер логистикасын үстерү буенча тәкъдим ителгән мөмкинлекләр белән кызыксындылар.

ТР ИҮА башлыгы республика кунакларына картада күрсәтте һәм М7 трассасы һәм Бигеш аэропорты аша нинди күләмдә узуы турында сөйләде. Янәшәдә генә Татарстанның «Алабуга» МИЗ, «Түбән Кама» АСИҮТ һәм «Яр Чаллы» АСИҮТ кебек эре сәнәгать үзәкләре бар.

Maersk Россия портлары аша контейнерларда тышкы сәүдә йөкләрен ташучы һәм иң эре оператор булып тора. Ел саен Россиягә һәм аннан компания елына 1 миллион TEU (ДФЭ) контейнер китерә. Maersk клиентлары арасында Россиядә тышкы сәүдәнең төрле сегментларында эшләүче 15 меңнән артык компания исәпләнә.

Maersk йөкләрне үтәли ил эчендә йөк алучыларга җиткерү белән контейнерларның җир өсте логистикасын актив үстерә. 2020 елда Санкт-Петербургта 50 000 тонна суктырылган һәм туңдырма продукциясе булган Maersk беренче мультитемпература склады төзелде һәм файдалануга тапшырылды. Компаниянең алдагы планнарында - Россиянең эре төбәкләрендә заманча терминал-склад комплекслары челтәрен үстерү.

18.03.2021
©2003—2015 Татарстан Республикасының Министрлар Кабинеты. Материалларны тулы яки өлешчә куллану очрагында сылтама мәҗбүри