Казанда «Берләшкән Милләтләр оешмасының Казан моделе» форумы башланды. Берничә көн дәвамында студентлар Берләшкән Милләтләр Оешмасы һәм аның комитетлары катнашучыларының ролен үз өстенә алачаклар. Форумны ачу тантанасында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина катнашты.

«Бүген бу безнең өчен бик кызыклы һәм күрсәтмә чара. Без аңлыйбыз, чараның актуальлеге елдан-ел арта бара. Узган ел без Татарстан Республикасын Женевада БМОның Европа штаб-квартирасында тәкъдим иттек һәм аннан соң аны Нью-Йоркның үзәк штаб-квартирасында тотрыклы үсешнең 17 максатын үтәү турындагы доклад белән тәкъдим итү хокукын алдык. Татарстанның 2030 елга кадәр социаль-икътисади үсеш стратегиясе бар, анда тормыш сыйфатын күтәрү аның төп максаты буларак билгеләнә. Һәм менә бу максатка ирешү кысаларында бездә тотрыклы үсешнең әлеге 17 максатларында чагылыш таба торган чаралар исемлегенә тулысынча төзәтелә», – дип билгеләде үз чыгышында Талия Миңнуллина.

ТР ИҮА башлыгы шулай ук «яшел икътисад» принципларын үстерүнең актуальлеген ассызыклады.

«Бүген икътисадның сыйфаты нәрсә ул? Без мәгълүмат куллануга ни дәрәҗәдә аңлы рәвештә якын килүебез, аның ризыкка дөресме, дөрес туклануыбыз – болар барысы да «яшел икътисад», циркуляр икътисад, товарның тормыш циклын дәвам итү икътисадының база нигезләре. Сезнең программага салынган комитетлар эше кысаларында сез әлеге темалар буенча фикер алышырсыз дип ышанам», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

«Берләшкән Милләтләр оешмасының Казан моделе» 2017 елдан КФУ базасында уза. Катнашучы студентларны Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы эшенең барышы һәм үзенчәлекләре белән таныштырачаклар.

31.03.2021
©2003—2015 Татарстан Республикасының Министрлар Кабинеты. Материалларны тулы яки өлешчә куллану очрагында сылтама мәҗбүри